Futbolcu Vergileri


2017 senesinde ünlü futbolcu Neymar da Silva dos Santos Jr., Paris Saint-Germain takımı ile anlaşma imzaladığında bu işe taraftarlarla birlikte en çok sevinen kişi Fransız Maliye Bakanı Gerald Darmanin olmuştu. “France Inter Radio” kanalına konuşan bakanın sözleri, futbolcu gelirlerinden alınan vergilerin devletler için ne kadar büyük bir kalem olduğunun bir kanıtı durumunda. Neymar’ın transferinin futbolculardan %45 oranında vergi alan Fransız Devletinin kasasına beş senede toplam 300 milyon avrodan fazla para sokması bekleniyor; Türkiye’de ise 2017 Aralık’tan itibaren futbolcu vergileri %15'e sabitlenmiş durumda. Vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün Sözcü Gazetesine verdiği röportaja göre, Türkiye’de top süren futbolcuların ücretli çalışanlar gibi vergilendirilmesi, devlete fazladan 150 milyon TL gelir anlamına geliyor; bu tutar, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının 2018 bütçesinin sekiz katı demek.

Türkiye dışındaki ülkelerde futbolcular nasıl vergilendiriliyor?

Türkiye, futbolculardan alınan %15 oranında gelir vergisi ile listenin sonlarından kendine yer buluyor. Benzer durumdaki ülkeler arasında gelir vergisi almayan Katar, %10 ile Dubai ve Bulgaristan, %13 ile Rusya bulunuyor. İngiltere’de bir Premier League futbolcusu %45 gelir vergisi verirken, La Liga’da bu oran %52'ye çıkmakta. Fransız Ligue 1'de futbolculardan alınan gelir vergisi %45; ancak bu oran dönemin Cumhurbaşkanı François Hollande’a yetmemiş olacak ki, 2012 senesinde zenginlerden %75 oranında gelir vergisi alınmasını öngören bir yasa tasarısı gündeme geldi. Bu karar sonucu birçok Fransız milyoner Fransa vatandaşlığından çıkma planları yapmaya başlamış (ünlü oyun Gerard Depardieu Rus hüviyetine geçmiş), futbol kulüpleri ise hükümeti grev kararı almakla tehdit etmişti. Hollande’ın tasarısı tepkiyle karşılaşmış olsa da halk nezdinde destekçisi yok değildi. OpinionWay şirketinin yaptığı ankete göre, Fransız seçmenlerinin %85'i futbol kulüplerinin yüksek vergi oranlarına tabi olmasını destekliyordu. Sosyalist Parti hükümetin yasa tasarısı Anayasa Mahkemesi engeline takıldı; tasarı dramatik bir değişimden geçtikten sonra yürürlüğe girdi, iki sene sonra feshedildi.

Futbolun kalbinin attığı Avrupa liglerinde futbolcuların verdiği vergiler bu kadar yüksek iken, Türkiye neden bunun aksi bir yön izliyor? Düşük vergi oranlarının, yaşlanmakta olan yıldız futbolcular için bir nimet olduğu herkesçe biliniyor. Keza Türkiye, Rusya ve Katar gibi ülkelerin futbola düşük vergi siyaseti izlemesinin ardında da ünlü isimleri çekme arzusu var. Aralık 2017'deki vergi düzenlemesinin ardından İngilizce basında çıkan “Türkiye futbolcular için vergi cenneti” benzeri haber başlıkları durumu özetleyen nitelikte. Gelişmekte olan ekonomilere yıldız futbolcu göçü Avrupa liglerinin de dikkatini çekmiş olmalı ki, Hollande’ın vergi reformuna itiraz eden kulüplerin başlıca iddiası “Yüksek vergi oranları futbolcuları kaçırarak Fransız futboluna zarar veriyor” olmuştu. Keza, vergi oranlarının artması ihtimaline karşı Messi ve Ronaldo’nun kontratlarını net maaştan yapıp kendilerini güvenceye aldıkları bilinmekte.

Verginin alkol ve tütün ürünleri ile bağdaştırıldığı Türkiye’de, futbolun da vergiye tabi olması üzerinde pek durulacak bir konu gibi gözükmese de, ülke ekonomilerine büyük katkı yapan bu eğlence sektörünün nasıl ve ne kadar vergilendirileceği Avrupa kamuoyunda tartışma konusu olmuş ve olmaya devam ediyor. Taraftar kitlesi hiç de azımsanmayacak Türkiye’de de futbolun sadece arkadaş sohbetlerinin konusu olarak değil, ancak siyasi ve ekonomik hayatın önemli bir bileşeni olarak ele alınması gerekiyor. Bu süreçte futbolcuların ve futbol kulüplerinin vergi ile olan ilişkilerinin de gözden geçirilmesi elzem.

Ege Zeytun
Verdiğine İyi Bak Ekibi

  • #
  • #