Öğretmenler Ne Kadar Vergi Veriyor?


Öğretmenler, diğer her ücretli çalışan gibi, her ay maaşlarının bir bölümünü kesintilerle kaybederler. Bu kesintiler genel olarak SGK primleri ve vergilerden oluşmaktadır. Bu kesintilerde ise gelir vergisi büyük bir paya sahip.

Gelir vergisi belirli dilimlerden oluşmakta ve öğretmenler yılın ilk yarısında ilk vergi dilimine girmekte yılın kalanında ise ikinci ve üçüncü dilimlere girmektedirler. Bu nedenle yıl sonuna yaklaştıkça ödenen vergi yükümlülükleri artmaktadır.

Ek ders ücretlerinden elde edilen gelirler ayrı bir dilimde toplanır ve vergileri ayrı hesaplanır. Toplam 14800 liraya kadar olan gelir için %15, 14800 liradan 34000 liraya kadar ise %20 oranında gelir vergisi ödenir.
İşe yeni başlayan, bekar bir öğretmenin her ay maaşından %27.7 kesinti yapılıyor. Bu miktar yaklaşık olarak 1230 liraya denk gelmekte. Bu kesintilerin 100 lirasını gelir vergisi ve damga vergisi oluşturuyor.

5 yıldır çalışan, evli ve 2 çocuk sahibi bir öğretmenin her ay maaşından %28.2 kesinti yapılıyor. Bu miktar yaklaşık olarak 1300 liraya denk gelmekte. Bu kesintilerin 140 lirasını gelir vergisi ve damga vergisi oluşturuyor.

15 yıldır çalışan, evli ve 3 çocuk sahibi bir öğretmenin her ay maaşından %30.9 kesinti yapılıyor. Bu miktar yaklaşık olarak 1616 liraya denk gelmekte. Bu kesintilerin 151 lirasını gelir vergisi ve damga vergisi oluşturuyor.

25 yıldır çalışan, evli ve 3 çocuk sahibi bir öğretmenin her ay maaşından %34 kesinti yapılıyor. Bu miktar yaklaşık olarak 1946 liraya denk gelmekte. Bu kesintilerin 183 lirasını gelir vergisi ve damga vergisi oluşturuyor.


Yapılan kesintilerin büyük bölümünü SGK primleri oluşturmakta.Ülkemizde vergilerin büyük çoğunluğu dolaylı yollardan alındığı için gelir vergisinin payı düşük gözükse bile yapılan harcamalardan alınan vergi miktarının yüksekliğini göz önüne alınca aslında hiç de az değil.

Öğretmenlerimize aldığımız her çiçek için %18 KDV ödediğimizi tekrar hatırlatarak, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız.

 

Osman Atay Öztürk
Ekip Üyesi

 

  • #
  • #