HAKKIMIZDA

Nedir: Verdiğine İyi Bak 

Verdiğine İyi Bak projesi ile vatandaşların vergi konusundaki farkındalıklarını yükseltmeyi hedefledik. Bu bağlamda Türkiye’de ilk defa yapılan kullanıcı dostu bir websitesi üzerinden insanların dolaylı ve dolaysız vergilerini hesaplıyor, sosyal medya paylaşımlarıyla konuya ilgilerini ve bilgilerini artırmayı amaçlıyoruz

Verdiğine İyi Bak, vergi ödeyen herkesin sorunudur ve kimseyi dışlamaz.

Verdiğine İyi Bak Nasıl Çalışır?

Verdiğine İyi Bak bir online vergi hesaplama platformu. 3 modülden oluşuyor:

1. Modül: Gelir Vergisi

Kullanıcılar gelirleri üzerinden alınan vergileri öğrenebilmek için, gelir miktarlarını aylık olarak giriyorlar.

2. Modül: Tüketim Üzerinden Alınan Vergiler

6 kalem üzerinden harcama verileri hesaplanıyor. Bu kalemleri, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler, haberleşme, giysi ve ayakkabı, konut ve ulaşım olarak sıralayabiliriz. Kullanıcılar her bir kalem için aylık harcamalarını giriyorlar ve sistem bu ilk iki adım üzerinden verilen bütün vergilerin hesaplamasını yapıyor.

3.Modül: Nereye Harcanıyor?

İlk 2 adımdan gelen verilerle kullanıcının yıllık (dolaylı ve dolaysız) verdiği vergi miktarını hesaplıyor ve vermiş olduğu bu vergiyi devletin fonksiyonel olarak nerelere harcadığını gösteriyor. Bu adımda aynı zamanda kişisel ‘Vergi Özgürlüğü Günü’ ve kullanıcının devlete vergi ödemek için bir yılda kaç gün çalıştığı hesaplanıyor.

Verdiğine İyi Bak’ın en önemli önceliği objektif ve net olmasıdır. Verilen bilgilerin kaynakları belli ve verilen tüm bilgileri herkesin anlayabileceği bir dilde yazıyoruz. Proje aynı zamanda şeffaflık ve hesap verilebilirlik (kısaca denge ve denetleme) unsurunun bir yardımcısı olduğu için kendi içinde de bu konulara dikkat eder. Bütün fon kaynaklarımız açık bir şekilde belirtilmiştir ve hesaplamalarda nasıl yöntemler kullandığımız yasal açıklama kısmında yazmaktadır.

 

Bu websitesi Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. Bu yayın içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Verdiğine İyi Bak'a aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

  • #
  • #